Norwegian landscape

Norwegia – miejsce gdzie słońce nie idzie spać

 

Norwegia to państwo o wielu twarzach i tajemnicach. Często odstrasza nas wysokimi cenami, a szkoda, bo to kraj niezwykle obdarowany przez naturę z przepiękną przyrodą, białymi nocami oraz wysoce zorganizowany i czysty. Warto choć raz odwiedzić nie tak daleko położoną Norwegię, aby na własne oczy przekonać się o czym mowa.

Mówi się, że słońce w Norwegii nie chodzi spać i słusznie, a białe noce są jedną z największych atrakcji turystycznych tego kraju. Wyjątkowe zjawisko atmosferyczne można zaobserwować na dużych szerokościach geograficznych najczęściej wiosną lub latem. Polega ono na tym, że słońce nie chowa się za horyzontem całkowicie, przez co nawet w nocy jest jasny, a my mamy wrażenie, jakby cały czas trwał dzień.

Białe noce w Norwegii

Jeśli chcemy na własnej skórze doświadczyć zjawiska białych nocy w Norwegii zaplanujmy wycieczkę w okresie od końca maja do końca lipca. Właśnie wtedy schońce zaczyna zachodzić ok. godziny 23, a wschodzi o 3 nad ranem. Jednak w czasie teoretycznej nocy wciąż nie jest zupełnie ciemno. Dla turystó zjawisko to może być bardzo dużym zaskoczeniem, a osoby wrażliwe mogą nawet mieć problemy z przestawieniem się. Zaleca się wtedy szczelnie zasłania okna, aby oszukać organizm, że naprawdę jest noc. O wiele dłuższe dni pozwalają na poświęcenie czasu na zwiedzanie oraz odkrywanie tajemnic Norwegii. Wyprawa w tamte strony w okresie letnim ma też drugie ważne znaczenie. Będziemy mogli zwiedzać w przyjemnej temperaturze. Zima w Norwegii potrafii nieźle dać się we znaki.

Co zwiedzać?

Fischerhtten Reine Lofoten Norwegen

Będąc na miejscu warto odwiedzić północny archipelag, gdzie odbywają się wyścigi psich zaprzęgów oraz nocne spacery po lodowcach i jaskiniach. Można wybrać się też na polarne safari na skuterach śnieżnych. Oczywiście obowiązkowym punktem na mapie Norwegii są fiordy. Szczególnie warto wybrać się na rejs wzdłuż wybrzeża, dzięki czemu zobaczymy zatoczki od ich najpiękniejszej strony. Surowa i dziewicza natura zapiera dech w piersiach oraz jest niewyobrażalnie zachwycająca. W drodze powrotnej warto zwiedzić fiordy od strony lądu odwiedzając urokliwe, malownicze wioski rybackie, gdzie czas się zatrzymał. Całość tego regionu wygląda, jakby czas się zatrzymał, każdy żyje tutaj swoim rytmem nieskalanym przez cywilizację. Podczas białych nocy warto zajrzeć na wyspy archipelagu Lofotów, gdzie zobaczymy niesamowite formacje skalne wyłaniające się z wody oceanu. 23 czerwca w Norwegii odbywa się dzień Jonsok, podczas którego pali się ogniska i odbywają się liczne imprezy kulturalne – związane jest to z letnim przesileniem.

Co jeszcze?

Norwegia to przede wszystkim raj dla trekkingowców. Mnogość wszelkiego rodzaju gór pozwala na niezapomniane przeżycia oraz widoki podczas górskich wycieczek. Białe noce sprzyjają podróżnikom, aby na czas dotrzeć na szczyt. Jednym z popularniejszych, ale też trudniejszych jest wyprawa na Język Trola. Ale widoki na miejscu warte są każdej kropli potu, a czasem i łez. Warto wybrać się tam większą grupą z namiotami i zostać na szczycie na noc. Konieczne będzie zabranie prowiantu, wody oraz bardzo ciepłej odzieży i śpiworów. Nawet latem zimno lub porywisty deszcz mogą dać się we znaki.

 

No Comments

Leave a Comment