Woman with Greek flag on Athens cityscape background

Ateny – stolica nad Adriatykiem

 

Choć Ateny kojarzą się jedynie ze starożytnością oraz miastem pełnym starych ruin to kryją wiele pięknych oraz niezwykłych miejsc. Warto wybrać się na wakacje do Aten, ponieważ oferują one zarówno ciekawe zabytki, jak i piękno Adriatyku. A ponadto są doskonałą bazą wypadową do pobliskich atrakcji oraz położonych nieopodal wysepek.

Ci, którzy twierdzą, że starożytne zabytki to nic ciekawego powinni na własne oczy zobaczyć potęgę starych murów w Atenach. Usytuowane na wzgórzu przyciągają turystów o każdej porze roku, szczególnie, że o zimę w Grecji niezwykle trudno. Ślady Starożytności zachowały się tam w bardzo dobrym stanie, ponadto całe miasto jest doskonale zorganizowane – posiada metro, usprawnioną komunikację miejską oraz bogatą bazę noclegową, gastronomiczną oraz zakupową.

Co warto zobaczyć w Atenach?

Caryatids statues at Acropolis in Greece.

W stolicy Grecji trzeba koniecznie zobaczyć Akropol, czyli zlokalizowane na wzgórzu światynie. Możemy stamtąd podziwiać całe miasto, a widok ten jest jest niezwykle krajobrazowy. Innym ciekawym obiektem, także położonym na wzniesieniu jest Wzgórze Filopapusa. Na szczycie znajdziemy pomnik oraz kolejną niezwykłą panoramę miasta, tym razem z Akropolem na pierwszym planie. W niższych partiach Aten warto zobaczyć Plac Syntagma, który dla Greków jest bardzo ważny, z uwagi na historyczne zgromadzenie mieszkańców domagających się konstytucji. Stąd też druga nzwa placu – Plac Konstytucji. Na placu usytuowany jest tzw. punt zero, czyli miejsce, z którego odlicza się wszystkie odległości w Grecji.

A co z morzem?

W Atenach znajduje się bardzo dobrze rozwinięty, imponujący port, skąd odpływają piękne i ogromne promy. Stolica leży nad Adriatykiem, który uważany jest za jedno z najpiękniejszych mórz. Zasolenie wody wynosi 30%, co niezwykle sprzyja pływaniu oraz nauce. Woda jest czysta i bardzo ciepła, w lecie może sięgać nawet 26 stopni C. Lazurowy kolor wody oraz widok na historyczne miasto tworzą niezwykły krajobraz bardzo atrakcyjnego wybrzeża. Korzystając z okazji warto wybrać się na wycieczkę i popłynąć na jedną z okolicznych wysepek.

 

No Comments

Leave a Comment